مقالات

فیلامنت ABS چیست ؟

فیلامنت ABS چیست ؟

فیلامنت ABS مخفف عبارت Acrtrylnitrile Butadiene Styrene کاربرد بسیار گسترده ای در صنعت پرینت سه بعدی دارد. صنایعی نظیر تولید بوردهای مدارهای الکترونیکی، لوازم آشپزخانه، آلات موسیقی، صنعت اسباب بازی، کلاه های ایمنی مهندسی، دوچرخه و موتورسیکلت، قطعات خودرو و همنچنین در صنایع تولید لوله از ABS سود می برند.

از ویژگی های فیلامنت ABS می توان به استحکام بالا، مقاومت در برابر گرما و انعطاف پذیری نسبی اشاره کرد. پرینتر سه بعدی برای پرینت باید دمای حدود 200 تا 250 درجه سانتی گراد را به فیلامنت تحمیل کند تا قادر به پرینت باشد. درصورت ترک خودردگی و یا شکستگی فیلامنت ABS می توان با استفاده از چسب مخصوص ABS سطوح را براحتی به هم چسبانید. قیمت فیلامنت ABS نیز نسبت به فیلامنت های مشابه ازران تر است. پس از پرینت قطعات می توان با سمباده سطوح پرینت شده را جلا داد و ناهمواری های احتمالی را برطرف نمود. همچنین می توان پس از پرداخت قطعات پرینت شده با سمباده، آنها را رنگ آمیزی نیز نمود تا نمونه بدست آمده زیبایی دوچندانی داشته باشد. البته می توان از فیلامنت های رنگی نیز برای بدست آمدن رنگ دلخواه قطعه موردنظر استفاده کرد.

معایب فیلامنت ABS :

  • ایجاد دود در هنگام پرینت

فیلامنت ABS علیرغم فواید بسیار و کاربردهای فراوانی که دارد، دارای نقاط ضعف نیز می باشد. از جمله دود بسیار کمی که در هنگام پرینت ایجاد می شود می تواند سبب سردرد و یا احساس ناخوشایند بر روی برخی افراد حساس در محیط شود. البته این مشکل با استفاده از تهویه مطبوع و مناسب در محیط قابل حل است.

  • زیست تجزیه ناپذیر

باتوجه به اینکه فیلامنت ABS از مشتقات مواد نفتی است، تجزیه آن توسط طبیعت صدها سال به طول می انجامد و آثار زیست محیطی زیانباری دارد. البته می توان با بازیافت زباله های تولیدشده، این مشکل را مرتفع نمود.

  • حساس در برابر نور خورشید

فیلامنت ABS باتوجه به ماهیت ساختار شیمیایی که دارد، در مقابل نور خورشید مقاوم نبوده و اگر مدتی بسیار طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد، فاسد می شود. همچنین رطوبت محیط اطراف می تواند روی کیفیت آن تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل اگر برای مدتی طولانی قصد پرینت سه بعدی ندارید، بهتر است فیلامنت ها را در محیطی دربسته، خشک و به دور از رطوبت نگهداری کنید تا جریان هوا به فیلامنت نفوذ پیدا نکند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *