مقالات

فیلامنت pom

فیلامنت pom

فیلامنت pom رشته هایی بسیار قوی هستند که پس از فرآیند پرینت سه بعدی، قطعاتی با استحکام و دوام بسیار بالا تولید می کنند. نام مستعار این نوع فیلامنت در واقع پلی اکسی متیلن است. فیلامنت POM از لحاظ ساختار و قابلیت، با نایلون شباهت بسیاری دارد. استفاده از این نوع فیلامنت برای پرینت سه بعدی محصولات، مزیت های بسیار دارد.

از مزیت های پرینت سه بعدی با این نوع فیلامنت، پرینت قطعات با استحکام و دوام بسیار بالاست. قطعات پرینت شده با فیلامنت POM ساختار مستحکم و مطلوبی دارند. در هنگام پرینت کج نمی شوند و تاب بر نمی دارند. همچنین در هنگام پرینت نیز نیازی به داغ بودن بد نمی باشد. از مزیت های دیگر این نوع فیلامنت، قابلیت خنک شوندگی بسیار سریع آن است. ازینرو در هنگام پرینت نیازی به استفاده فن برای خنک کردن لایه پرینت شده نمی باشد و مدل های سه بعدی، پس از پرینت، مستحکم و مقاوم می باشند.

تنها نکته ای که در هنگام پرینت حائز اهمیت است، این است که انقباض در هنگام پرینت در این نوع فیلامنت بیشتر از سایر فیلامنت هاست. ازینرو پیش از اقدام به پرینت سه بعدی، حتما باید طرح سه بعدی توسط یک یا چند کارشناس با تجربه بررسی شود و از صحت درج ابعاد در طرح سه بعدی اطمینان حاصل شود.

اگر به دنبال پرینت قطعاتی هستید که نیاز است ابعاد آنها بسیار دقیق باشند و در عین حال سخت و مستحکم باشند، فیلامنت POM یک انتخاب بیار مناسب برای شماست. اگر کیفیت و دقت پرینتر سه بعدی موردنیاز باشد، می توان قطعات فوق العاده ظریف و بسیار نازکی با این نوع فیلامنت تولید کرد.

بطور کلی فیلامنت POM برای زمانی مناسب است که هم نیاز است خواص فیلامنت PLA و هم نایلون در کنار هم توام باشد. باتوجه به اینکه خصوصیات فیلامنت POM خاص است، قیمت آن نیز به نسبت کاربرد آن خاص است و نسبت به سایر فیلامنت ها، چندان پایین نیست. همین نکته باعث می شود تا افرادی که به دنبال خواص فیلامنت POM هستند، بیشتر به سراغ فیلامنت PLA که خواصی مشابه POM دارد و در مقابل، قیمت مناسب تری دارد بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *